Zvláštním způsobem je upraveno skončení pracovního poměru zrušením ve zkušební době. Zkušební doba má umožnit oběma účastníkům pracovního poměru, aby si ověřili, zda uzavřený pracovní poměr skutečně odpovídá jejich očekávání, a mohli jej případně jednoduchým způsobem zrušit. Zrušit pracovní poměr ve zkušební době může jak zaměstnanec, tak i zaměstnavatel kdykoliv během zkušební doby, a to z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu. Zaměstnavatel nesmí ve zkušební době zrušit pracovní poměr v době prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti (karantény) zaměstnance.
Pro zrušení pracovního poměru ve zkušební době se vyžaduje písemná forma, jinak se k němu nepřihlíží. To znamená, že zrušení ve zkušební době dané ústně vůbec nevyvolává žádné účinky a pracovní poměr nadále trvá, i kdyby nebyla platnost zrušení ve zkušební době napadena soudní cestou.
Pracovní poměr skončí dnem doručení zrušení, není-li v něm uveden den pozdější. Pro možnost rozvázání pracovního poměru ve zkušební době je třeba brát v úvahu i ustanovení § 35 odst. 4 ZP, podle kterého se o dobu celodenních překážek v práci, pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, a o dobu celodenní dovolené zkušební doba prodlužuje.
Judikáty NS:
Judikát ÚS: